Studio Hrdinů: Sjón / Tereza Hofová / Kamila Polívková – Skugga Baldur
kdy: 11. 11. 2016
kde: Bauhaus
v kolik: 20.00
vstupné: 250,- / 150,- (studenti)
autor: Sjón, Kamila Polívková, Tereza Hofová
režie: Kamila Polívková
scéna a světelný design: Antonín Šilar
kostýmy: Zuzana Formánková
hudba: Ryan van Kriedt a Jón Sæmundur Auðarson
dramaturgie: Jan Horák
překlad: Helena Březinová
projekce: Antonín Šilar a Jón Sæmundur Auðarson
výtvarná spolupráce: Jón Sæmundur Auðarson a Sindri Ploder
asistent režie: Ondřej Štefaňák
inspice: Pavlína Hýčová
produkce: Tomáš Kadlec, Ladislav Krapek, Orri Einarsson
hraje: Tereza Hofová
Česko-islandský divadelní projekt na motivy Sjónova románu Skugga-Baldur
Sjón, vlastním jménem Sigurjón Birgir Sigurđsson, se řadí k nejosobitějším islandským spisovatelům současnosti. Od dob hudební skupiny Sugarcubes patří k dvorním textařům zpěvačky Björk a za texty písní ve filmu Tanec v temnotách Larse von Triera byl nominován na Oscara. Kniha Skugga-Baldur patří k jeho nejúspěšnějším, byla přeložena do více než dvaceti jazyků a autor za ni v roce 2005 získal prestižní Literární cenu Severské rady.
Román Skugga-Baldur (česky Syn stínu) slouží jako předloha mezinárodního projektu, jenž propojuje dvě rozdílné kulturní tradice – z Čech hluboce zakořeněnou tradici divadelní a z Islandu velmi silnou tradici vypravěčskou a mýtotvornou. Ideálním materiálem pro toto spojení je právě Sjónův román, ve kterém se setkávají i míjejí tři postavy reprezentující odlišné světy a životní přístupy – démonický pastor Baldur proměňující se v temnou bytost skugga-baldura, dívka Abba žijící s Downovým syndromem a Fridrik, evropsky vzdělaný přírodovědec.
Důležitým mottem příběhu o zákeřném tvoru skugga-baldurovi je citace z Ovidiovy Knihy proměn „omnia mutantur, nihil interit“ – vše se mění, nic nehyne. Metamorfóza je i hlavním vyjadřovacím prostředkem excentrického vypravěče Skuggiho („skuggi“ je v islandštině „stín“), který na scéně rozehrává poněkud podvratnou show o lovci a jeho stínu, uštěkaných liškách, sušených tresčích hlavách, Downových mongolských dětech, pojídačích lotosů, vůni darjeelingu a kouření opia, milosrdenství, soucitu i opovržení, o Bohu a elektřině v zadku ledovce, o cestě sněhem do podsvětí a pastorovi, co v krajině vypadá jako černý bobek.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.