Festival NORMA

cz/en

Norma až v roce 2019

Je nám to velmi líto, ale po pečlivé úvaze a s vědomím všech negativních dopadů, jsme se rozhodli rezignovat na uspořádání letošního ročníku festivalu Norma.

Normu, festival autorského divadla a současného umění, pořádá od roku 2015 PLATO společně s pražským divadlem Studio Hrdinů. Od prvního ročníku je dramaturgem Normy Jan Horák.

Důvody jsou jako obvykle především ekonomické. Přesun PLATO do nových prostor začátkem tohoto roku a mimořádné náklady s jejich rekonstrukcí a zpřístupněním veřejnosti vyčerpaly všechny naše finanční a organizační rezervy. Vzhledem k tomu, že v předchozích letech financovalo PLATO festival z více než 70 % a ani pro letošní rok se výrazně nezvýšila jeho podpora z dalších zdrojů, znamená především tento zásah do ekonomické rovnováhy pořadatele zátěž, kterou nejsme schopni kompenzovat. Další ročník se tedy uskuteční v roce 2019, kdy jsme schopni garantovat pokračování festivalu i v případě, že se nezvýší podpora z doplňkových zdrojů.

Děkujeme za pochopení.

Marek Pokorný, ředitel PLATO

Milí příznivci festivalu,

třetí ročník festivalu autorského divadla a současného umění Norma je za námi. Uskutečnil se 3. listopadu 2017 a nabídl osm produkcí tvůrců z ČR a Polska. K úspěchu a skvělé atmosféře letošního festivalu však přispělo především pozorné publikum. Děkujeme a těšíme se na viděnou v listopadu na 4. ročníku Normy v prostorách bývalého Bauhausu v centru Ostravy!

Fotodokumentace a reflexe 2017

Hledáme dobrovolníky

Hledáme dobrovolníky pro festival autorského divadla a současného umění Norma, který se koná v pátek 03.11.2017 v  Ostravě – v prostoru Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic. Festival pořádá PLATO a pražské divadlo Studio Hrdinů, ve spolupráci s Provozem Hlubina.
Více informací

Třetí ročník Normy bude maratonem divadelně-hudebních vjemů

Festival autorského divadla a současného umění Norma se letos vrací do prostoru Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic. Nabitý program třetího ročníku bude zhuštěný do jediného dne 3. listopadu. Norma se letos dramaturgicky zaměří na přesahy k hudbě, nejdůsledněji k dílu skladatele Franze Schuberta. Program zahrne šest představení včetně dvou oceněných. Vrcholem bude performance polského souboru Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu pro dvanáct účinkujících a smyčcový kvartet. Festival pořádá galerie současného umění PLATO Ostrava a pražské divadlo Studio Hrdinů.

Tisková zpráva (Word)

Save the date!

…nebo hezky česky: poznačte si datum! Třetí ročník festivalu Norma se uskuteční 3. listopadu. Těší se na vás pořadatelé – PLATO Ostrava a Studio Hrdinů!

Info

Tříletý projekt PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava, v rámci něhož festival Norma probíhal, se koncem roku 2016 uzavírá. Projekt platformy se zároveň transformoval v samostatnou organizaci PLATO Ostrava. Třetí ročník Normy v roce 2017 bude již gesci této nové příspěvkové organizace statutárního města Ostrava. Kontakty zůstávají stejné. Jedinou změnou pro návštěvníka Normy je nové působiště PLATO – výstavy galerie nebudou ve vítkovickém Gongu, ale prostorách v centru města. Aktuální informace jsou na www.plato-ostrava.cz

Děkujeme!

Druhý ročník festivalu Norma je úspěšně za námi. Děkujeme umělcům, dobrovolníkům a vůbec všem, kteří se podíleli na jeho přípravě. Dík patří i našim mediálním partnerům a Ministerstvu kultury ČR, Státnímu fondu kultury ČR, statutárnímu městu Ostrava a Moravskoslezskému kraji za finanční podporu festivalu. V neposlední řadě chceme poděkovat také vám, kteří jste do Bauhausu dorazili z blízka i z daleka. Těšíme se, že se s Vámi setkáme i v příštím roce!

Recenze v Ostravanu.cz

“První den letošního ročníku festivalu Norma, zaměřeného na vzájemné pronikání divadla, tance a výtvarného umění, přinesl velký příslib pro den druhý. Ale už po prvních třech bodech programu lze říci, že loňský první ročník festivalu je kvalitativně překonán!”

Norma 2016 v recenzích Ladislava Vrchovského v Ostravanu.cz:

den první

den druhý

Norma 2016: fotoreport

Atmosféru pátečních a sobotních představení v prostorách bývalého Bauhausu zachytil Martin Popelář.

fotoreport 11. 11. 2016

fotoreport 12. 11. 2016

Dress code

Ne, nebojte se, návštěva festivalových představení nevyžadujeme frak a velkou večerní toaletu. I když však děláme vše pro to, abyste se v Bauhausu cítili příjemně, nedokážeme v současném chladném počasí zaručit, že uvnitř bude pokojová teplota. Prosíme tedy všechny návštěvníky, aby se raději přioblékli.

POZOR ZMĚNA! Bagrový balet v Bauhausu!

Z technických důvodů se zahajovací představení Bagrový balet odehraje v Bauhasu a ne v Trojhalí Karolina, jak bylo původně ohlášeno. Zároveň začátek představení posouváme o půl hodiny, tedy na 18.30.
Děkujeme za pochopení.

Zvýhodněné permanentky

Ideálním divákem Normy je návštěvník, který absolvuje celý program, protože jednotlivé hrací dny koncipujeme jako dramaturgické celky.  Tomu přizpůsobujeme i ceny permanentek, které jsou cenově zvýhodněné! Zakoupit je můžete v sítích GoOut.cz, Ostravském informačním servisu, galerii PLATO nebo na místě.

více

Norma v Týdnu.cz

Bagrový balet, znovuotevření bývalého hobby-marketu Bauhaus v centru Ostravy, autorské divadlo a nové způsoby jeho propojování s výtvarným uměním, o tom vše se dočtete v článku v Týdnu.cz.

článek

Plakát Normy 2016

Autorkou vizuální podoby obou ročníků Normy je grafička a kurátorka Tereza Horáková. Plakát letošní Normy je ke stažení
zde

Druhý ročník festivalu Norma znovu otevře ostravský Bauhaus

Tisková zpráva 13. 10. 2016 (PDF)

Hledáme dobrovolníky!

Stejně jako i v loňském roce hledáme dobrovolníky, kteří by svým umem a časem přispěli k úspěchu festivalu. Hledáme uvaděče, pomocníky infopointu nebo třeba průvodce pro zahraniční účinkující. Máte chuť se zapojit a můžete Normě věnovat alespoň jeden svůj den? Více informací o tom, jak se stát dobrovolníkem najdete níže.

Více informací

Web v novém

Aktualizovali jsme náš web, nyní zde naleznete celý program druhého ročníku, doplnili jsme také nové informace o vstupenkách, místech konání nebo možnostech ubytování. Nově má web také svou anglickou mutaci, překlad do angličtiny nám umožnila podpora Institutu umění – Divadelního ústavu.

Poprvé o druhé Normě

Přípravy na druhý ročník Normy začínají nabírat na obrátkách. O programu, který v listopadu zinscenujeme v prostorách Trojhalí a Bauhausu, mluvil v rozhovoru pro internetový deník Ostravan.cz kurátor, kritik a umělecký manažer PLATO, Marek Pokorný.
rozhovor

Norma 2016

Milí příznivci festivalu, s radostí ohlašujeme, že druhý ročník festivalu norma se bude konat 11. a 12. listopadu. Oproti loňskému roku, kdy byl program soustředěný do Dolní oblasti Vítkovic, bude letos festival probíhat v prostorách Trojhalí Karolina a bývalého hobbymarketu Bauhaus. Druhý ročník festivalu podpořilo statutární město Ostrava, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR a Moravskoslezský kraj.

Milí příznivci festivalu,

máme za sebou první ročník Normy. Děkujeme všem – publiku, umělcům, 15 dobrovolníkům, dále statutárnímu městu Ostrava, Ministerstvu kultury ČR a Provozu Hlubina, kteří festival podpořili, a našim mediálním partnerům. Bez vás všech by nebylo možné Normu uvést do života. Těšíme se na vás při 2. ročníku, který se skuteční v polovině listopadu 2016 a jehož přípravy jsou v plném proudu! 

Norma jako událost

O prvním ročníku festivalu Norma informovaly také Události v kultuře na ČT Art. O dramaturgii festivalu mluvil Jan Horák, díky reportáži můžete také nahlédnout do zákulisí příprav pátečních představení.

odkaz

 

Norma v ohlasech 

Jaký vlastně byl první ročník festivalu Norma? Připravili jsme pro vás rozcestník článků, které reflektují a rekapitulují festivalové dění.

Ostravan.cz: den polský

Ostravan.cz: den český

Sokolska33.cz

UNDG.cz:  den polský

UNDG.cz: den český

Divá báze: den polský

Divá báze: den český

ČRo – Radio Wave

Artalk.cz

Norma v obraze(ch) 

První ročník festivalu autorského divadla a současného umění je úspěšně za námi. Ohlédnout se za festivalem můžete na facebookových stránkách, kde najdete fotografie ze všech pátečních i sobotních představení. Stačí kliknout na odkazy níže.

fotoreport 13. 11. 2015

fotoreport 14. 11. 2015

Hledáme dobrovolníky!

Staňte se součástí nového festivalu, podpořte tím jeho vznik a rozvoj a získejte nevšední zkušenosti! Jsme otevřeni všem, kteří chtějí svým umem a časem přispět k naší činnosti.

Více informací

Stravitelná debata. Brunch

Festival NORMA si klade za cíl akcentovat syntézu divadelního a výtvarného umění, a proto nabídne také možnost zúčastnit se debaty o vzájemném ovlivňování konceptuálního umění a divadla. Tohoto uvolněného brunche, který proběhne v rámci druhého festivalového dne v kavárně Maryčka, se zúčastní i aktéři projektů prezentovaných v rámci festivalového programu – například Artur Żmijewski, Eva Koťátková, Michal Pěchouček, Jan Horák, Marek Pokorný a další.

Linka za Jánem Mančuškou

Po oba dny festivalu NORMA bude prezentována performance, která reaguje na poslední, nerealizované dílo jednoho z nejvýraznějších představitelů konceptuálního umění Jána Mančušky nazvané “Tato linka sleduje pohyb mé ruky”. Koprodukční projekt kmenových režisérů Studia Hrdinů Jana Horáka a Michala Pěchoučka vznikl ve spolupráci se souborem Crewcollective pro výstavu “První retrospektiva”, která bude k vidění v Galerii hlavního města Prahy do 11. října 2015. Série krátkých intimních performancí, ve kterých vystoupí Kateřina Dietzová, Jan Bárta a Pasi Mäkele, bude premiérově uvedena v prostorách galerie ve středu 30. září.

30/9, 18.00 | premiérové uvedení (Praha, GHMP)

1/10, 16.00 | repríza (Praha, GHMP)

13/11, 16.00 | festival NORMA (Ostrava, NKP Důl Hlubina)

14/11, 14.30 | festival NORMA (Ostrava, NKP Důl Hlubina)

NORMA pro studenty

Pro studenty zvažující svou účast na festivalu NORMA máme dobré zprávy. Díky slevě na dvoudenní permanentku mohou celý festivalový program absolvovat jen za 200 Kč. Příznivé jsou i ceny za ubytování: pokud zvládnete noc ve spacáku a společnost dalších nocležníků, můžete nocovat přímo v místě konání festivalu. Nocleh na Dole Hlubina vás pak vyjde jen na 100 Kč za noc. Pokud si chcete místo zamluvit už nyní, pište na e-mailovou adresu mariepilarova@email.cz.

NORMA / festival autorského divadla a současného umění.

Všechna práva vyhrazena. © 2016 Norma